عدم شناخت صحیح

عدم شناخت صحیح

امشب با یکی ا زدوستانم صحبت می کرم. بحث به جایی رسید که باعث شده خیلی فکرم درگیر شه. رسیدم به اینکه ما چه قدر تصمیمات اشتباه می‌گیریم که همه اونها نتیجه عدم شناخت صحیح از خودمون و خواسته‌هامونه.

عدم شناخت صحیح دیگه چه صیغه‌ایه؟

بزارید یه جور دیگه موضوع و بیان کنم. ما هروقت که میخواهیم یک چیزی بخریم،‌متاسفانه بیشتر از هر چیزی اونو میخریم که به دیگران بفهمونیم ما توانایی خرید اون کالا و یا خدمات و داریم. خیلی وقتها اصلا فکر نمی کنیم که اون محصول برای ما مناسب هست یا نه. اگه بهمون بگن که ده تا از نیازهای اولیه‌تو که اون محصول برطرف می‌کنه بنویس، هیچی برای نوشتن نداریم. از همه بدتر اینه که برای اینکه کم نیاریم، دلایلی و می‌گیم که اصلا قبل از خرید بهش فکر نکردیم.

مثلا خیلی ها گوشی آیفون می‌خرن. اما اگه ازشون بپرسیم که این محصول چه امکانی و بهت می ده که باعث شه زندگیت قشنگ‌تر شه، چیز مهمی ندارن که بگن. در نهایت بعضیا می گن من کار می کنم که به آرزوهام برسم، پس داشتن یه گوشی خوب حق منه. بعضی ها هم میان از کیفیت دوربین و کیفیت بالای ال سی دی و … می گن که اگه واقعا با خودمون صادق باشیم، هیچ کدومش براشون مهم نیست.حالا من گوشی آیفونو مثال زدم. ولی این برای همه محصولات و برندها صدق می‌کنه.

یکی دیگه از همین موارد جذاب، خرید کفش های برند هست که برای رانینگ و یا دویدن تولید شده و کسانی اونو می خرن که اصلا  اهل پیاده روی هم نیستند، چه برسه به دویدن.

به چراهای درونیمون پاسخ بدیم.

میخوام بهتون بگم ما قبل از تصمیمات و اقداماتمون، دچار عدم شناخت صحیح هستیم. اصلا نمی دونیم چی می خواهیم و برای چی داریم برای خرید و یا انتخاب یک محصول قدم بر می داریم.

حالا بیاید این مورد و در ابعاد مهم تر زندگی ببینیم.

مثلا ما ازدواج می کنیم. بدون اینکه شناخت صحیح از خودمون و خواسته هامون داشته باشیم. همین که طرف مقابل به دلمون بشینه، انگار کافیه.

یا مثلا بدون شناخت صحیح بچه دار می‌شیم. چرا؟ چون که سنمون داره بالا می ره و این بده. بچه باید تا سالها بگه به جون بابام، نه به روح بابام ( و البته مامان ) اما این وسط یکی نیست که بگه اصلا از بچه دار شدن شناخت داری؟ بهتره از اینجا شروع کنیم. چه قدر خودتو شناختی که حالا میخوای یکی مثل خودتو تربیت کنید.

همینجاست که می‌فهمیم زندگی به این سادگیا که ما فکر میکنیم نیست.

نمی خوام بگم زندگی و سخت بگیرید.

زندگی آگاهانه ساده‌ست.

عدم شناخت صحیح از خودمون، خواسته هامون و نیازهامون باعث می شه که نتونیم انتخاب های مناسبی داشته باشیم. خیلی وقتها حرف مردم باعث انتخاب اشتباه می شه. خیلی وقتها برای اینکه می خواهیم خودمونو به دیگران ثابت کنیم.خیلی وقتهای دیگه هم به خاطر فرهنگ های غلطی هست که به صورت پیش فرض در ذهن ما نقش بسته.

در نهایت عدم شناخت صحیح باعث وقوع فاجعه در زندگیمون می‌شه. تغییر کنیم یا هنوز از تغییر کردن ترس داریم؟

فکر کنم دارم دچار استرس می شم. برم یه گل گاو زبون واسه خودم دم کنم.

شبتون بخیر

دیدگاهتان را بنویسید